DESCHIDEREA ANULUI UNIVERSITAR 2016-2017

Postat în diverse, Evenimente

LUNI 3 octombrie 2016

Deschiderea festivă a anului universitar 2016-2017

Ora 9.00, Aula Magna (Str. M. Kogălniceanu nr, 1, clădirea centrală a UBB) – cuvântul Rectorului

Ora 11.00, Facultatea de Studii Europene, Sala Jean Monnet

DESCHIDEREA ANULUI LA NIVEL LICENŢĂ, studenţi FSE

CURS FESTIV

Cuvânt de salut din partea conducerii UBB

Prof. dr. Rudolf GRAEF – Prorector, Responsabil cu linia germană, relația cu universități de limbă germană, resurse umane, doctorate

Prelegere: L’Union européenne à l’heure du Brexit – Prof. dr. Christian MESTRE, Collège d’Europe, Bruges (limba franceză)

Christian Mestre este profesor la College of Europe din 1993. Profesor, Facultatea de Drept şi Ştiinţe Politice, Strasbourg (1992). Rector al Universităţii Robert Schuman, Strasbourg (1998).  Profesor asociat, Universitatea Louvain-la-Neuve (1992/1996). Visiting professor, universitpţile Varşovia, Bucureşti, Roma, Barcelona.

O nouă Europă, pentru o nouă generație – Prof. dr. Vasile PUȘCAȘ, Facultatea de Studii Europene (limba română)

Vasile Puşcaş este profesor la Facultatea de Studii Europene, Universitatea Babeș-Bolyai Cluj-Napoca. Profesor Jean Monnet Ad Personam. Profesor, International University Institute of European Studies, Gorizia/Trieste (Italia).
A fost Negociatorul Șef al României pentru aderarea la Uniunea Europeană, Ministru al Afacerilor Europene în Guvernul României.

Moderator: Prof. dr. Nicolae Păun, decanul Facultăţii de Studii Europene

Ora 16.00, Facultatea de Studii Europene, AULA

DESCHIDEREA ANULUI LA NIVEL MASTER, studenţi FSE

colocviu-dezbatere

Importanţa educaţiei – Aurel Bernat, Director General Adjunct BT Asset Managemenet SAI, Grupul Financiar Banca Transilvania

2004 Absolvent al UBB Cluj, Studii Europene – Management, 2006 Master UBB, Administrarea Afacerilor, 2015 – prezent, MBA Universitatea Hull, UK, 2013 – prezent   Director General Adjunct, BT Asset Managemenet SAI (membra a Grupului FInanciar Banca Transilvania), 2007-2013 Director Marketing-Vanzari BT Asset Management SAI, 2006-2007 Divizia Corporate BRD – Groupe Societe Generale, 2005-2006 Relatii Internaţionale Banca Transilvania.

Moderator: Conf. dr. Mircea Maniu, prodecan, Facultatea de Studii Europene