ConSIMium: A Council Simulation Experience 18-19 April 2024 Brussels, Belgium

Postat în Anunțuri studenți, Anunțuri studenți licență, Anunțuri studenți master

Dragi studenți,

Facultatea de Studii Europene participă la ediția 2024 a ConSIMium, o simulare a mecanismului decizional în Consiliul European și Consiliul Uniunii Europene, organizată la Bruxelles de aceste instituții. Vom selecta trei studenți care să facă parte din delegația națională, cărora li se vor alătura trei studenți de la Universitatea din București.

Activitățile vor avea loc în 18-19 aprilie 2024 și vor fi precedate de training-uri online. Toate costurile privind transportul și cazarea vor fi suportate de organizatori.

Pentru a vă înscrie la selecție, trebuie să aveți în vedere următoarele criterii de eligibilitate:

să fiți studenți integraliști, înscriși în anul III sau la un program masteral al FSE
să aveți un certificat valid de limba engleză, nivel minim C1
să fiți cetățeni ai unui stat membru UE
Înscrierea constă în trimiterea unui dosar la adresa gianina.joldescu@ubbcluj.ro, până la 1 noiembrie 2023, ora 16.00, constând în:
CV în limba engleză (3p./10)
certificat de limba engleză, nivel minim C1
scrisoare de motivație (4p./10)
adeverință cu media anilor de studii finalizați până acum (pentru masteranzi, inclusiv a anilor de facultate) (3p./10)
Comisia de selecție este compusă din decanul și prodecanii FSE.

Succes tuturor!

Adrian Corpădean