Management și negocieri internaționale și europene

Postat în Oferta de studii master
Informații generalePrezentareCurriculumEchipăCriterii de admitereContact
  • limba de predare: română
  • domeniul de studio: Relații internaționale și studii europene
  • forma de învățământ: zi-buget, zi-taxă
  • durata studiilor: 2 ani
  • numărul de credite necesare pentru obținerea diplomei de master: 120 ECTS
  • număr de locuri bugetate: 10
  • număr de locuri cu taxă: 40
  • taxa de școlarizare: 3000 ron/an, plătibili în patru (4) tranșe
  • numele si datele de contact ale coordonatorului specializarii: Conf.univ.dr. habil. Gabriela Ciot;  email:  gabriela.ciot@yahoo.com

Facebook: Management și Negocieri Internaționale și Europene, Masterat FSE

Experiența dobândită în cadrul negocierilor europene pe parcursul deținerii de către România a Președinției Consiliului Uniunii Europene, din postura de secretar de stat pentru afaceri europene în cadrul Ministerului Afacerilor Externe a României și cea de Reprezentant Special al Guvernului României în cadrul Parlamentului European va fi diseminată în cadrul programului masteral „Management și Negocieri Internaționale și Europene”, prin activitățile de coordonare și cele didactice.  Acest program masteral aduce o viziune nouă, modernă și amplă a ceea ce înseamnă relații internaționale și afaceri europene în contextul actual.

Obiectivul programului masteral este de a oferi studenților competenţe esenţiale pentru o carieră de succes în aria profesională, dinamică a relaţiilor internaţionale şi în managementul negocierilor internaționale și europene. Avantajele oferite se regăsesc atât în curricula deosebit de vastă și bine orientată, cât și la nivelul activităților practice pe care și le propune, sub forma simulărilor de negociere pe teme de actualitate, a jocului de rol, contribuind astfel la dezvoltarea abilităților de management, negociere și rezolvare a situațiilor de criză și conflictelor.

Centrul de Negociere şi Medieri Internaţionale şi Europene al Universității Babeș-Bolyai, coordonat de conf. univ. dr. habil. Melania-Gabriela Ciot, secretar de stat pentru afaceri europene la Ministerul Afacerilor Externe, vine, de asemenea, în sprijinul cursanților, găzduind activități didactice specifice într-un cadru personalizat în spiritul desfășurării negocierilor multilaterale și bilaterale. Totodată, prin intermediul Centrului se organizează periodic conferințe pe teme de interes, cu invitați de marcă, specialiști în activități diplomatice, ambasadori, oferind oportunitatea ca masteranzii să ia parte la discuții.

Masteratul Managementul Negocierilor Internaționale și Europene este cel mai recent program la acest nivel, fiind deschis în anul 2015, bucurându-se deja de audiență națională și internațională. Cursanții acestui program masteral vor avea ocazia să lucreze cu profesori, experți specialiști care au o bună reputație academică și au fost implicați în importante negocieri europene și internaționale.

An I, semestru I

• UE în economia globală
  • Negocieri și relații interculturale
  • Fundamente ale managementului internațional
  • Fundamente juridice ale Pieței Unice

An I, semestru II

• Principii și tehnici ale negocierilor europene
  • Strategii și tehnici avansate de negocieri internaționale
  • Comunicare managerială
  • Modelarea Noii Europe

An II, semestru I

• Negocieri pentru parteneriate
  • Negocieri în tranzacții internaționale
  • Team leadership. Dezvoltarea abilităților manageriale
  • Curs opțional 1 – (se va alege o disciplină din următoarele):
  1. Analiza crizelor Uniunii Europene,
  2. Stiluri Culturale și Diplomație,

An II, semestru II

• Dezvoltare profesională și program aplicativ de training
  • Modele de bune practici
  • Managementul ciclului de proiect
  • Curs opțional 2 – (se va alege o disciplină din următoarele):
  1. Comportament organizațional
  2. Legislația programelor și proiectelor europene
  • univ. dr. habil. Gabriela Ciot – coordonatorul programului, Facultatea de Studii Europene
  • univ. dr. Nicolae Păun – Decanul Facultății de Studii Europene
  • univ. dr. Vasile Pușcaș – Negociator Șef cu Uniunea Europeană (2000-2004), Ministru al Afacerilor Europene (2008-2009), Facultatea de Studii Europene
  • Andrei Rădulescu, Institutul de Economie Mondială, Academia Română
  • univ. dr. Adrian Corpădean – Facultatea de Studii Europene
  • univ. dr. Mircea Maniu – Prodecan, Facultatea de Studii Europene
  • univ. dr. Nicoleta Racolța-Paina – Director Departamentul de Studii Europene și Guvernanță, Facultatea de Studii Europene
  • univ.dr. Mihaela Oprescu – Facultatea de Studii Europene
  • univ. dr. Paula Mureșan – Facultatea de Studii Europene
  • univ. dr. Horațiu Dan – Facultatea de Studii Europene
  • Lect. univ. dr. Matiș Cosmin – Facultatea de Studii Europene

Interviu motivațional – pondere 100% în media de admitere

Criterii de departajare (în caz de medii egale):

• Criteriul A: media de la licență;
  • Criteriul B: media anilor de facultate (se aplica doar candidaților cu aceeași medie de admitere la master și aceeași medie la licență)

Responsabil program masteral:

Conf.univ.dr. habil. Gabriela Ciot

email: gabriela.ciot@yahoo.com

Facebook: Management și Negocieri Internaționale și Europene, Masterat FSE

Întrebări legate de documentele necesare admiterii și înscrierii la masterat/Secretariat masterat:  Ana-Maria BICAŞ  email: anamaria.bicas@ubbcluj.ro; tel. 0264-593770