Invitație înscriere în proiectul remedial PROSE

Postat în Anunțuri studenți licență

Anunț grup țintă PROSE

Stimati studenti,

În baza Acordului de Grant nr. 166/SGU/NC/II, încheiat cu Ministerul Educației Naționale (MEN) – Unitatea de Management al Proiectelor cu Finanțare Externă (UMPFE), Facultatea de Studii Europene a accesat un grant pentru implementarea subproiectului “Continuă studiile, integrează-te! Program Remedial organizat la Studii Europene (Acronim: PROSE)”.

Grupul țintă vizat de acest proiect remedial, pentru anul universitar 2020-2021, este alcătuit din 60 de studenți, din rândul studenților înmatriculați în anul I la FSE.

Criteriul de eligibilitate:

Au prioritate studenții care aparțin grupului aflat în situație de risc:

1. au intrat la facultate cu medii mai mici sau egale cu nota 7 la examenul de bacalaureat

2. aparțin unui grup socio-economic defavorizat:

2.1 provin din familii cu venituri mici (se aplica criteriile pentru bursele sociale);

2.2 provin din mediul rural;

2.3 sunt persoane cu dizabilități sau boli cronice;

2.4 sunt orfani de unul sau de ambii părinți;

2.5 provin de la centre de plasament, orfelinate, alte instituții similare;

2.6 sunt de etnie romă.

Participarea la proiect, urmata de eliberarea unui Certificat de participare, se recunoaste ca stagiu de Practica, cuprins in Contractul de studiu (anul I 2020/2021 SAU II 2021/2022). Absolventii acestui proiect remedial vor primi o tableta si un Kit care contine:

1 Ghiozdan personalizat,
1 Tricou personalizat,
1 Stick memorie USB personalizat, 64 GB,
1 Caiet dictando A4 personalizat,
1 Pix cu pasta termosensibila personalizat .

Dosarul de inscriere trebuie sa contina:

• Copie dupa CI;
  • CERERE inscriere în GT;
  • declaratie consimtamant;
  • Formular de inregistrare a GT.

Asteptam dosarele dvs. electronice pe adresa nicoleta.chicinas@ubbcluj.ro, pana vineri, 15 octombrie, ora 12, cu mentiunea, IN TITLU, a cifrei aferente situatiei de risc (ex. 2.2).

Cu stima,

Conf. dr. Adrian-Gabriel Corpadean, decan, manager de proiect