Seminar Hayek miercuri 6 martie 2019

Postat în Anunțuri studenți licență

Seminar Hayek miercuri 6 martie, orele 18: Concurență și inovație instituțională: Cazul „chartered cities”

Într-o viziune optimistă, alegerile europarlamentare vor aduce în discuție dezbaterea concurență-armonizare instituțională. Preferința autorilor liberali se îndreaptă mai degrabă către concurență, armonizarea fiind văzută ca o consecință a acesteia, ca un proces de compatibilizare a diferențelor mai degrabă decât unul de eliminare forțată a lor.
Ideea de „chartered cities” ca politică de accelerare a dezvoltării a fost lansată acum un deceniu de Paul Romer (economist-șef al Băncii Mondiale până în 2018, laureat Nobel pentru economie în același an). Ea reprezintă însă aplicarea practică a „concurenței instituționale”, unul din factorii care explică dezvoltarea Occidentului.
Vă invit să dezbatem cât de relevantă din punct de vedere practic este această idee aparent abstractă.
Str. Avram Iancu nr. 19, Sala Nicolae Mărgineanu.

Conf. Dr. Radu Nechita