Seminar Hayek miercuri 17 aprilie

Postat în Anunțuri studenți licență

Seminar Hayek miercuri 17 aprilie
Tema: Pericolele armonizării fiscale europene

Controversele cu privire la fiscalitate s-au concretizat de-a lungul timpului în tratate de economie, în manifeste politice dar și în răscoale sau războaie de independență. Impozitele sunt considerate fie un privilegiu cetățenesc, fie o formă particulară de tâlhărie, dar, potrivit lui Benjamin Franklin, ele sunt la fel de inevitabile ca și moartea.
Una dintre aceste controverse privește gradul de autonomie pe care ar trebui să-l aibă statele (provinciile, autoritățile supra-statale) în stabilirea ratelor și bazei de impozitare. Există două categorii de soluții: o cooperare între state sau o concurență între acestea.
Care sunt argumentele aduse de partizanii fiecărei abordări? Care sunt categoriile de interese implicate? Care este poziția Uniunii Europene? Dar a statelor membre? Ce strategii au alte țări relevante precum SUA sau Elveția? Dar „paradisurile fiscale”? Ce agendă are OCDE? Și nu în ultimul rând, care ar fi abordarea preferabilă pentru contribuabili?
Vă aștept pe în sala Mărgineanu, str. Avram Iancu nr 19, de la orele 18.
Conf. Dr. Radu Nechita