Seminar Hayek Miercuri 28 noiembrie 2018

Postat în Anunțuri studenți licență, Anunțuri studenți master

Conf. Dr. Radu Nechita vă invită la Seminarul Hayek miercuri 18 noiembrie orele 18 Tema săptămânii:.

Jocuri monetar-bancare: Aur-hârtie-bitcoin

Puține sunt fenomenele economice care au un impact mai larg sau mai puternic decât cele monetare. Ele sunt și cele care generează controverse în rândul economiștilor, al politicienilor, formatorilor de opinie și al publicului. Este România pregătită să adopte moneda Euro? Care ar fi avantajele și dezavantajele? De ce s-a depreciat Leul față de Euro, Dolar sau Francul elvețian? De ce cresc prețurile? De ce există crize bancare sau crize economice în general? Monopolul monetar public există dintotdeauna și pentru totdeauna? Cum s-a ajuns la această situație? Care sunt alternativele la sistemele monetare actuale? Criptomonedele de tip Bitcoin ar putea reprezenta astfel de alternative? Care sunt promisiunile și riscurile criptomonedelor?

Întâlnirile noastre au loc săptămânal, în fiecare miercuri de la orele 18, în sala Eugen Lovinescu de pe Str. Avram Iancu Nr. 19.

Conferința va fi urmată de întrebări și dezbateri cu publicul interesat.

Abordarea este interdisciplinară, nu strict economică.

Documentarea prealabilă asupra subiectului este recomandată dar nu obligatorie.