Dezbatere CITADEL: Uniunea Europeană între dezintegrare și reformare. Contribuția României la consolidarea construcției europene

Postat în Evenimente

Joi, 17 noiembrie 2016

Grupul de reflecție și analiză internațională CITADEL organizează dezbaterea cu tema:

Invitat de onoare: E.S. Klaus Iohannis, Președintele României

Locație: Facultatea de Studii Europene, Sala Jean Monnet, ora 16.00
Str. Em. de Martonne nr. 1, etaj 1

IMPORTANT! Intrarea se face strict pe bază de invitație și tabel nominal. Persoanele invitate se vor prezenta la sală din timp, având asupra lor cartea de identitate. Accesul la sală se va face între orele 15.00 – 15.20!

Comunicatul Administrației Prezidențiale:

Participarea Preşedintelui României, domnul Klaus Iohannis, la dezbaterea ,,Uniunea Europeană între dezintegrare şi reformare. Contribuţia României la consolidarea construcţiei europene’’

14 noiembrie 2016

Preşedintele României, domnul Klaus Iohannis, va participa joi, 17 noiembrie a.c., la Cluj-Napoca, la o dezbatere a Grupului de reflecţie şi analiză internaţională CITADEL, din cadrul Universităţii Babeş-Bolyai, cu tema ,,Uniunea Europeană între dezintegrare şi reformare. Contribuţia României la consolidarea construcţiei europene”. Dezbaterea se va concentra pe analiza problemelor actuale cu care se confruntă Uniunea Europeană şi pe prezentarea viziunii României privind reformarea proiectului european.

Dezbaterea are loc de Ziua Internaţională a Studenţilor – dată simbolică, încărcată de o istorie dramatică, care aminteşte că dreptul la educaţie, libertatea de opinie şi de exprimare sunt drepturi fundamentale dobândite cu mari sacrificii. Ziua de 17 noiembrie a fost declarată Ziua Internațională a Studenților în anul 1941, de către Consiliul Internațional al Studenților (organizat la Londra), pentru a comemora demonstrațiile din 1939, desfășurate la Universitatea din Praga, împotriva ocupației germane asupra Cehoslovaciei.

Grupul de Reflecţie şi Analiză Internaţională CITADEL a fost înfiinţat în anul 2013, ca iniţiativă a unor tineri specialişti în ştiinţe politice şi relaţii internaţionale, studii europene, studii americane, studii culturale şi economie internaţională din cadrul Facultăţii de Studii Europene a Universităţii Babeş-Bolyai.

2016-nov-Afis-Ro-Citadel-K_Iohannis_WEB